Rankdarbiai

 
 


 

Kuriamas naujas rankdarbių kampelis

Kol kas įdėta nedaug, nes dešimčiai metų buvau sustabdžius mezgimą.

     Buvo laikas... Buvau labai aktyvi šioje srityje: mezgimas, nėrimas, siuvinėjimas, floristika, šiaudai, narystė Lietuvos tautodailininkų sąjungoje, kūrybiniai seminarai.. Kūriau ir tinklapius LTS ir LTS Vilniaus krašto meno draugijai, pastarajai ir dabar administruoju.

     Mezgimas buvo labiausiai mėgstamas, kol lietuvės taip apsimezgė, kad jau pasidarė koktu... Dešimt metų nebemezgiau, vėliau vėl pradėjau, bet tik sau.

MEZGIMAS

- labiausiai paplitusi rankdarbių šaka. Čia pasireiškia beveik kiekvienai moteriai būdingas grožio pajautimas ir kūrybingumas. Daugeliui moterų mezgimas - poilsis, nors tai kartais būna labai kruopštus ir atidus darbas.

     Mezgama iš įvairiausių siūlų: grynos vilnos, pusvilnonių ar vilnos su sintetiniu pluoštu, lininių ar siuvinėjimo siūlų (iriso, muline). Nuo siūlų rūšies priklauso ir mezginio grožis. Kuo geresni ir gražesni vilnoniai siūlai, tuo mezginys gražesnis. Iš nevilnonių siūlų mezginiai išsitampo, todėl iš tokių siūlų geriau nerti vašeliu, jei virbalais - tada standžiau. Iš gerų, ypač pukuotų siūlų vašeliu nerti nereikėtų, nes kiek panešiojus norint permegzti, išardyti bus sunku, - siūlai susivels.

     Prieš permezgant mezginį susuktus į sruogas išardytus siūlus geriau išskalbti. Numegztą mezginį skalbti nepatartina. Skalbti reiktų su vilnai skirtomis priemonėmis. Siūlai tarp rankų netrinami, o švelniai maigomi. Išplovus galima perskalauti actu parūgštintame vandenyje - gražiau blizgės, o blunkantiems actas atgaivins ir padės išlaikyti spalvą. Sruoga lengvai išgręžiama, galai užmaunami ant medinių lazdelių ir vėl gręžiama dviese laikant už lazdelių: vienas galas sukamas į dešinę, kitas į kairę. Taip susukta virvė paliekama nuvarvėti, paskui atsukama. Išdžiūvę siūlai, jei jie buvo ardyti, bus lygesni, nesusigarbiniavę. Jei siūlai seni, galima perskalbti garstyčių miltelių skiedinyje (tamsius), jie atgaus spalvą. Jei išblukę, galima perdažyti, arba mezgant pridėti artimos arba derančios spalvos ploną siūlą, toks mezginys vadinamas melanžu.

     Išdžiovinti siūlai susukami į kamuolius, vilnoniai būtinai minkštai, uždėjus ant kamuolio keletą pirštų, - siūlai nenustos tamprumo, bus minkštesni, nenubyrės pūkas.

 

 
blog comments powered by Disqus

 

 

     
     
 
 

Atnaujinta: 2018.01.18

Psl 172